Spájkovačky

Základným vybavením každého rádioamatéra je spájkovačka. Tie bývajú rôzne nie len z pohľadu ceny a kvality, ale aj z pohľadu vyhotovenia. Sú  tieto základné typy:

nástroje

·         Transformátorová
·         Hrotová
·         S odsávaním
·         Spájkovacia stanica
·         Plynov
·         Pištoľové
·         Spájkovacie perá

Výrobcovia im dávajú rôzne mená.  Bývajú aj v rôznom farebnom vyhotovení, ale to pri týchto druhoch výrobkov nie je určujúcim kritériom ich kúpy. Ale poteší, že máme možnosť si vybrať  z rôznych farieb a z veľkého počtu všelijakých vyhotovení. Základným typom vhodným do domácich podmienok je transformátorová ručná spájkovačka. Je na klasické pripojenie 230V, má vymeniteľnú slučku z drôtu namiesto hrotu. Je určená na tzv. mäkké spájkovanie niektoré sa dajú použiť aj na rezanie a spájanie plastov. Jej výkon je rôzny Závisí od výrobcu a od vašich potrieb .Stačí pre školáka výkon niekoľko 100 Watt. Zíde sa Vám aj doma, keď potrebujete niečo spájkovať, či vygravírovať ozdobu do dreva. Dobrým výberom je aj hrotová spájkovačka.

Teplota potrebná na spájkovanie sa sústreďuje do hrotu a dobre sa s ňou pracuje. Je lacná a funkčná. Predáva sa so stojanom na jej odkladanie, alebo bez stojanu. Odporúčam tú zo stojanom. Nebudete mať potom v detskej izbe na stole vypálené značky, Jej veľkou výhodou je aj nízka hmotnosť a možnosť precíznej práce tým, že sa dá držať ako ceruzka. Jej výkon je rôzny. Vyberte aspoň 60W. Niektoré typy majú aj možnosť nastavenia teploty na hrote. Prípadne prídavnú funkciu na odsávanie prebytočného cínu.  Samotná spájkovačka Vášmu dieťaťu nestačí. Treba kúpiť ešte zopár ďalších vecí:

pájka

·         Cín
·         Kolofóniu
·         Čistič hrotov spájkovačky
·         Základné súčiastky
·         Dosku plošného spoja
·         Merací prístroj avomet
·         Odbornú literatúru

Na začiatok to postačí. Keď sa Vaše dieťa naučí pospájať základné elektrotechnické súčiastky, keď si vytvorí svoj prvý elektrický obvod- to len bude radosti! Je to ušľachtilá zábavka a treba v tom dieťa podporiť a prihlásiť do rádioamatérskeho krúžku. Možno budete mať doma nového vynálezcu. Keď sa aj v budúcnosti uberie iným smerom, táto v detstve nadobudnutá zručnosť sa mi môže veľakrát v živote zísť- buď v budúcom povolaní, alebo pri obyčajnom domácom majstrovaní.