Zdravý životný štýl nie je len o jablkách špenáte a bicyklovaní

Chcete žiť zdravo? To je fajn. Zmena jedálnička a pohyb, však nie sú jediné základy zdravého životného štýlu. Na náš organizmus totiž vplývajú aj iné faktory.

prostředí
 
Vyhnite sa chémii
 
Chemické látky nášmu zdraviu neprospievajú. Reč však nie je iba o tých, ktoré sa nachádzajú v jedle, teda konzervačných látkach, farbivách, alebo dochucovadlách. Ak sa rozhodnete pre zdravý život, mali by ste prestať používať i čistiace prostriedky s obsahom chémie. Ako náhrada vám poslúžia náhrady, ktoré nájdete vo svojej špajze. Napríklad ocot, soľ, alebo sóda bikarbóna. Druhou možnosťou sú kupované produkty na prírodnej báze. Tohto pravidla sa držte pri všetkom, čo slúži na čistenie domácnosti, teda pri prípravkoch na umývanie riadu, podlahy, okien,  pracieho prostriedku, či gélu, aviváže, ale aj osviežovačov vzduchu.
 
Zdravé bývanie
 
Zdrojom chemických látok v našej domácnosti nie sú len čistiace prostriedky. Mali by ste sa vyhnúť plastovým obedárom, pohárom, tanierom, či príborom. To isté platí aj o nákupe potravín v plastových obaloch. Kovové kuchynské pomôcky zas odoberajú vitamíny a minerály zo všetkého, čoho sa dotknú. Lepšou alternatívou sú preto keramické nože, drevené lopáre a hlinené, či keramické hrnce a panvice.
 
Z prostredia, v ktorom žijeme by sme mali odstrániť aj všetky alergény. Najväčším z nich je samozrejme prach. Preto vyhoďte staré koberce, pravidelne vysávajte a zmývajte. Okno, by ste mali otvoriť aspoň raz za hodinu, aby sa vydýchaný a zaprášený vzduch mohol vymieňať za ten čistý. Nezabúdajte na vymieňanie posteľnej bielizne, ktorú by ste mali prať čo na najvyšších stupňoch. Choroboplodných zárodkov, alebo roztočov sa totiž inak nezbavíte.

jablka
 
Škodíme si aj z vonku
 
Kozmetika je ďalšou dôležitou súčasťou zdravého životného štýlu. Mali by ste sa určite vyhnúť umelým farbivám a parfumom. Aj v týchto produktoch nájdeme kvantum konzervačných a chemických látok, ktoré nám určite nerobia dobre. Reč je o krémoch, maskách, šampónoch, sprchových géloch, penách na holenie, mejkape, očných tieňoch, zubnej paste, alebo lakoch na vlasy.

Ohodnoťte příspěvek