Zviera v našom životnom štýle

"Chcem mačiatko!"
Tak hovorí dieťa, a my začneme  uvažovať o mačiatku. 
Alebo škrečka.
 Alebo šteňa.

pejsek
 
 Naším hlavným motívom je to, že dieťa by malo vyrastať láskavé  a zodpovedné  a jeho vlastné zviera sa stane jeho asistentom v tomto obchode. Starajúc sa o rozvoj zodpovednosti a nezávislosti detí, sa rodičia  snažia preniesť  starosti o novo získané zviera na pleciach dieťaťa. A dosahujú opačný výsledok:
·         je pre neho veľmi ťažké vyrovnať sa s pravidelnými a nie vždy príjemnými novými povinnosťami. Cíti sa v rozpakoch a dospieva k záveru, že starostlivosť o toho, kto je slabší  je zaťažujúce. Takže, ak chceme, aby naše deti boli zodpovedné za tých, ktorí sú slabší, musia sa to najprv  naučiť .  Môžete začať tým, že sa postaráte o nového priateľa spoločne.
 
Láska k zvieratám alebo láska k sebe?
Počas uplynulého polstoročia sa výrazne zmenil postoj k domácim zvieratám  na celom svete. Ak najprv  bývalí psi  v rodine najmä preto, že strážili dom, a mačky chránili dom pred hlodavcami, teraz sú vnímané ako plnoprávni členovia rodiny. Medzi ľuďmi  sa objavil aj pojem "spoločenské zvieratá"
 
 Každoročne sa zvyšuje dopyt po zoopsychologických službách, publikuje sa veľa kníh, špecializovaných časopisov: ľudia chcú pochopiť, čo cítia a premýšľajú 
 
Dnes sme  sa oproti minulosti posunuli oveľa ďalej: vlasové  salóny, hotely a dokonca aj štúdia  pre psov a mačky sa začali objaviť okolo, aby sa ich život podobal čo najviac  tomu nášmu. Je to všetko nevyhnutné pre samotné zvieratá? Má prospech takáto humanizácia? Nie je to iba prejavom našich neuskutočnených  túžob ?
Koľko z nich naše zvieratka naozaj potrebujú?

dvojice
 
Skúste napríklad zaplniť nedostatok citlivosti alebo skutočného záujmu o zvieratko obyčajnou láskou a nepreháňanou starostlivosť. Verte, že vaše zvieratko bude šťastnejšie a spokojnejšie. Naučme sa od zvierat skromnosti a pokory.