Andorra od A po Z

Hlavným mestom je Andorra la Vella, ktoré sa schováva zo sveta uprostred pyrenejských vrcholkov. Kompaktné mesto na vysočinách ľahko prejdete celé aj pešo: v skutočnosti pozostáva z jednej hlavnej ulice a mnohých menších uličiek. Hlavné atrakcie sú sústredené v starej štvrti Barry Antique, kde sa začala výstavba hlavného mesta Andorra v 9. storočí. Najlepšie obchody sú na Avenue Merichel a Charlemagne, chrámy umenia sú v blízkosti Plaza la Poble. Neďaleko od Andorry la Vella sa nachádzajú obľúbené lyžiarske strediská Grandvalira a Vallnord s dobre upravenými zjazdovkami a pôsobivými výškovými rozdielmi až do vzdialenosti 1000 m.

směr

  • V Encamp je tiež veľký športový areál s bazénom, tenisovými kurtmi, posilňovňou a saunou. A napriek tomu – lacné hotely, útulné kaviarne, pozorovacia paluba s nádherným výhľadom a stredoveký kostol San Roma so súborom historických budov.
  • Nachádza sa v srdci Pyrenejského pohoria, Andorra je bezpečne chránená pred vetrom a ohrievaná jemným slnkom, ktoré neustále svieti po celej krajine počas väčšiny roka. Miestna klímka je subtropická, mierna a príjemná kvôli blízkosti Stredozemného mora. Najlepší čas na dobytie pyrenejských vrcholov je obdobie od decembra do marca, letné mesiace sú ideálne pre výlety a relaxáciu na termálnych prameňoch.
  • Miniatúra Andorra nemá vlastné letisko alebo železničnú stanicu, takže sa tu musíte dostať autobusom zo Španielska alebo Francúzska. Jediným spôsobom, ako sa dostať do Andorry, je prekročenie francúzskej alebo španielskej hranice autobusom alebo autom.
  • Hlavný druh dopravy v Andorre – autobusy spájajúce všetky osady a lyžiarske strediská. Väčšina nasleduje priamo na lanovky od 9:00 do 18:30. Najdlhšia trasa sa rozprestiera medzi Andorrou la Vellou a strediskom Pas de la Casa, prechádzajúcim celým regiónom Grandvalira. Autobusy jazdia približne raz za pol hodinu, cesta trvá minimálne hodinu.
  • Všetky hotely v Andorre majú kategóriu od jednej do piatich „hviezd“, oficiálne schválených Ministerstvom cestovného ruchu krajiny.
  • Menová jednotka krajiny – Euro (EUR), v 1 euro 100 eurocentov. Môžete meniť meny v bankách otvorené od 9:00 do 16:30 (niekedy – do 17:00, 12:00 – 14:00 – obeda), ako aj v špecializovaných výmenníkoch. Podobné služby poskytujú niektoré hotely, ale kurz je oveľa menej atraktívny.

andorra
Andorra je bezpečná krajina: krádeže, únosy a ešte viac prípadov násilia sú veľmi zriedkavé. Samozrejme, to neznamená, že by ste museli mať všade so sebou veľké sumy peňazí (hotelový trezor je pre nich lepším miestom) a chodiť v noci po opustených uličkách.