Keď je migréna skutočným problémom


Pravda je však také, bolesť hlavy, ako také a migréna nie sú to isté. Predstavujú veľký rozdiel a to najmä v intenzite, ako aj v príčine. Migréna je totižto skutočná choroba, aj napriek tomu, že o tom veľmi veľa ľudí nevie a preto to odmieta tolerovať. Postihuje skutočne veľkú časť populácie, približne 12%  a považuje sa za tretiu najrozšírenejšiu chorobu v spoločnosti, dokonca je známe že ňou zvyknú trpieť vo väčšine tri krát viac žien, ako mužov a bohužiaľ, neobchádza ani deti.

deprese.jpg

Pred ňou najrozšírenejšie sú už len choroby ako zubný kaz a primárna bolesť hlavy. World Health organization, svetová zdravotnícka organizácia, (WHO) ju dokonca zaradila medzi dvadsať svetových chorôb, ktoré zasahujú do našich životov a veľmi výrazne ich aj obmedzujú.
O čo vlastne pod pojmom migréna ide? Je to chronické ochorenie, ktoré je signálnými pulzujúcimi boľavými záchvatmi. Táto bolesť rozlišuje tri primárne štádiá, ako pri iných chorobách a to ľahké, počiatočné, stredné a ťažké. Najprv sa zvykne prejavovať v prvotnej ľahkej fáze a iba na jednej strane hlavy, alebo iba v určitej oblasti. Veľmi značne ju dokáže zhoršiť akýkoľvek pohyb, hluk, svetlá alebo akákoľvek aktivita. Trvá zvyčajne veľmi dlho a to niekoľko hodín, ba dokonca nás môže trápiť v extrémnych prípadoch aj niekoľko dní.

teploměr.jpg

Čo je veľmi zaujímavé a mnoho ľudí o takom niečo ani len netuší je, že akási pred fáza tohto ochorenie je takzvaná „aura“. Túto auru pociťuje len menšia čas postihnutých, okolo 20%. Ide o fázu pred samotnými veľkými pulzujúcimi bolesťami hlavy, ktoré trvajú okolo jednej hodiny a prejavujú sa nasledovne, jedinec vidí silné záblesky svetla, pociťuje tŕpnutie a mravčanie nôh a rúk, môžu začať slabo vidieť, ba dokonca sa môžu dostaviť aj silné závraty. Po tomto nasleduje neutíchajúca bolesť.
Nerobte si preto hneď srandu, ak vám niekto povie, že ho trápi toto ochorenie. Je oveľa nepríjemnejšie ak osa domnievate.