Tech Stan: Vyvrcholila krypto-mena?

Americké regulačné orgány začali konať proti spoločnostiam, ktoré sa podieľajú na kryptomenách a takisto na vytváraní schém nových mincí. Ale nič nie je stratené, lebo umelecké galérie v Londýne, ale aj hotely v Škótsku prejavili záujem, aby ich zákazníci mali možnosť platiť kryptomenami.

obraz

Galérie medzi prvými
Tech Stan, ktorý trvá týždeň, zahŕňa debaty o dôležitej otázke: prežíva kryptomena v súčasnosti svoje najlepšie obdobie alebo jej najúspešnejšie dni ešte len prídu? Rozhovory viedli dvaja zaujímaví ľudia, jedným z nich je David Gerard, autor diela Attack of the 50 footBlockchain, v ktorom vyjadril svoj skeptický postoj a Christopherom Shakeom, riaditeľom galérie House of Fine Art v Londýne. Práve táto galéria sa vo svojej správe pochválila zámerom otvoriť prvú umeleckú výstavu, kde by sa obchodovalo iba prostredníctvom kryptomien, no ak by zákazníci radšej platili starými menami, nebol by s tým žiadny problém. Riaditeľ sa vyjadril, že zámerom uskutočniť takúto výstavu bolo spropagovať a zároveň podporiť umelcov. Je nadšencom tejto modernej meny, ale tvrdí, že jeho snahou je vyriešiť jeden veľký zádrhel, a tým je fakt, že ľudia, ktorí jej vlastnia veľa, nie sú schopní toto množstvo minúť. A tak prišiel s návrhom pre obchodníkov, aby začali tieto platby akceptovať, trhu by to dodalo oveľa väčšiu dôveryhodnosť.

bitcoin

Nenastal ešte správny čas
Naopak, názor Davida Gerarda je, že vývoj ide práve opačným smerom, čím ďalej, tým menej obchodníkov kryptomeny akceptuje, pretože sa im javia ako veľmi nestále a vyjadrenia, ktoré sľubovali plynulé transakcie bez nákladov sa prejavili ako iluzórne. Najväčší odliv z nich bol počas nafúknutej bubliny okolo Bitcoinu v roku 2017, pretože v tom čase sa prejavili veľké nedostatky pri pomalých transakciách, ktoré častokrát ani neprebehli, nedôveryhodnou sa stala aj volatilita a to všetko, samozrejme, prispelo k presvedčeniu obchodníkov, že prijatie tejto meny je pre nich nevýhodné. Pohľad na celý kryptografický trh zhrnul do vyjadrenia, že už to nie je veľmi zaujímavé.
Opačný názor má Christopher Shake, ktorý hovorí, že spoločnosti Facebook až po Goldman Sachs či Amazon postupne prechádzajú na šifrové meny a sám tejto myšlienke verí, je presvedčený, že ich správny čas ešte len príde.