Nástrahy s názvom „alergie“

Alergie sú tu, medzi nami, a je ich stále viac a viac. Alergický dnes už môžete byť skutočne na všetko, na potraviny, látky, kozmetiku, prírodniny, lieky, materiály, zvieratá. Jedno je však isté, nie sú ničím príjemné. Sú nešťastnou komplikáciou našich životov v obdobiach, kedy by sme sa mali najviac tešiť, pretože sa príroda zobúdza. No práve alergikom táto krása nerobí zrovna najlepšie, a preto sa jej musia väčšinou vyhýbať.

pyl

Alergiami trpí veľká časť populácie, pričom počet neustále narastá. Môžu byť spôsobené najrôznejšími faktormi, dedičné alebo napríklad z vyrastania v zlom prostredí. Nemali by sme ich však podceňovať, pretože aj napriek tomu, že pôsobia nenápadne a človek si pri nich povie, že to prejde, pričom mávnu nad nimi iba rukou, v niektorých prípadoch môže ísť dokonca o život! Preto ich nepodceňujte.
Ako spozorujete, že vaše telo na niečo reaguje prehnane, a teda alergicky? Príznaky môžu byť najrôznejšie, no vo všeobecnosti sa spájajú najmä s nepríjemným dráždivým pocitom. Či už ide o začervenanie a pálenie pokožky, pálenie očí a ich slzenie, vyrážky ktoré nepríjemne svrbia, šteklenie v nose, kýchanie, soplenie. Toto všetko a oveľa viac sa dá považovať za prejavy alergickej reakcie.

Ak ste v poslednej dobe na sebe spozorovali niečo podobné, mali by ste zbystriť, pretože príčinu môžete mať rovno pod nosom – a to doslova. Napríklad, vašu alergiu môže vyvolávať vankúš, na ktorom spíte ak napríklad máte doma ešte dávne páperové vankúše, kvet, ktorý ste dostali na narodeniny a dal iste si ho do vázičky pri posteľ, či dokonca váš psík alebo mačička, ku ktorým sa stále túlite. Príčin môže byť skutočne veľmi veľa. Ak však ide o niečo vonkajšie, pravdepodobne začnete kýchať, sopliť a budú vám slziť oči.

alergie

Horšie je to v prípade potravín alebo liekov – vtedy totiž môže ísť o vážnejšie reakcie, napríklad ak zjete potravinu, na ktorú máte alergiu (napríklad med, oriešky, škorica) a neviete o tom, môžu sa vám zúžiť dýchacie cesty a môžete sa dokonca aj zadusiť, preto je veľmi dôležité zistiť, čo vašu alergiu spôsobuje a efektívne sa jej pôsobeniu brániť!