Príchod druhého dieťaťa

Čoraz častejším modelom rodiny je v súčasnosti viacdetná rodina. Niekedy bolo módnym trendom mať jedno dieťa. Byť jedináčikom nie je ale žiadna výhra. Lepšie je mať súrodenca.

těhotenství

Kým v prípade prvého dieťatka rodina vlastne ani nevie čo všetko sa v jeho živote zmení. Nevie, či všetko zvládne v poriadku. V prípade prvého dieťatka sú najhoršie prvé choroby. Keď vlastne nevieme ako teplotu dieťatka znížiť. Ako s chorobou bojovať. Všetko ostatné sa zvláda vlastne hravo- aj keď s počiatočným rešpektom ba až strachom. V prípade prvého dieťatka som striktne dodržiavala všetky pokyny písané v knihách a všetky rady lekárov. Všetko až do poslednej bodky.
Keď so čakala moje druhé dieťatko– už som nemala žiadne obavy. Vyslovene som si celé tehotenstvo užívala. Znášala som ho aj oveľa ľahšie bez akýchkoľvek komplikácii.
Nákupy do bytu tiež neboli potrebné. Všetko potrebné bolo už doma od prvého dieťatka :

  • Postieľka
  • Kočiarik
  • Oblečenie

Pripravovala som svoju staršiu dcéru na to, že bude mať sestričku. Tento moment považujem za naozaj najpodstatnejší. Vzťah súrodencov sa veru vyvíja od úplne plného okamihu stretnutia a netreba ho teda podceniť.

dítě

Niekedy zvyknú staršie deti žiarliť na príchod bábätka. Treba im teda poskytnúť pocit istoty a ich dôležitosti vo vašom živote. Dieťa sa nesmie cítiť na druhej koľaji. Malé bábätko to ešte nevníma, staršie ale prvé chvíle prežíva veľmi intenzívne. Dovoľme mu podieľať sa na starostlivosti. Vytvorí si tak lepší vzťah k súrodencovi. Rozprávajme mu ako sme sa tešili keď ono prichádzalo na svet. Prezerajme spolu jeho prvé fotografie a videá, ktoré zachytávajú radosť celej rodiny z jeho príchodu.
Inak sa len tešte na príchod druhého dieťatka a verte, že všetko dobre dopadne. A vy to určite bez najmenších problémov zvládnete. Viete už presne do čoho idete. Je to radosť a šťastie, Vykročte teda radostne!