Sila psychohygieny

Tak ako človek potrebuje udržiavať v čistote svoje telo, tak sa potrebuje starať aj o svoju psychickú stránku. Verím však, že toto je známe takmer každému. V živote ale niekedy prídu obdobia, kedy sa na túto časť ľahšie zabúda. V období množstva povinností a stresu ako prvé vynechávame aktivity, pri ktorých oddychujeme. Začneme spať štyri hodiny denne, zanedbávať pohyb, vypúšťať čas s rodinou a priateľmi.  Je to naozaj správny spôsob a cesta za úspechom?

běh

Krátkodobo sa dá fungovať aj takto. Ak patríte k ľuďom, ktorí sa učia na skúšku úplne na poslednú chvíľu, dva alebo tri dni sa to dá aj takto. Iné to je, keď skúškové obdobie trvá mesiac alebo nedajbože dva. Vtedy je takýto prístup naozaj nevhodný. Pocit, že keď si vyhradíme každé dva dni hodinku na pohyb alebo raz za čas si vyjdeme niekde s kamarátmi nám vezme všetky šance na úspech pri skúške, je naozaj nesprávny. Váš mozog funguje na kyslík. Čím viac ho má, tým lepšie sa mu funguje. Prečo by sme mu preto nemali dopriať čerstvý vzduch pri prechádzke? Čím dlhšie a nepretržitejšie budete sedieť pri knihách, tým viac budete mať pocit, že to nemá zmysel a budete pociťovať, že vaša výkonnosť klesá. Akonáhle ste sa v učení zasekli, nejde to ako by ste si priali alebo neviete ako ďalej, skúste si dať pauzu. Nemyslím tým, že sa dva dni nepozriete do skrípt. Len polhodinu až hodinu na prečistenie hlavy a utriedenie myšlienok.

spánek

Taktiež sa nebojte dopriať si normálne množstvo spánku. Ten váš mozog potrebuje úplne rovnako ako kyslík. Aby mohol lepšie pracovať, musí mať dostatok spánku. Šesť hodín je v tomto prípade minimum, ktoré by sa nemalo prekračovať. Garantujem vám, že sa budete aj cítiť lepšie. Ocenia to tiež aj ľudia vo vašom okolí, ktorí musia znášať toto nepríjemné obdobie s vami na okolí. Naše telo síce dokáže na spánkový deficit fungovať celkom dlho, to však neznamená, že je to správne. Že je dobré žiť takpovediac „na hrane“. Čím dlhšie je skúškové, tým viac si treba dať záležať na množstve spánku, ktoré máte.
Skúškové je naozaj nepríjemné. Nikto to nemá rád. Avšak pri dodržaní niekoľkých jednoduchých rád sa aj toto obdobie dá zvládnuť.