Tento nenáročný kvet sa postará o pestrofarebnú záhradu

Petúnie sú kvitnúce rastliny pôvodom z Argentíny. Majú široké kvetinové tvary a rozvetvené lístie, ktoré je jemne chlpaté a trochu lepkavé. V rámci druhu petúnií existuje veľká rozmanitosť: jednofarebný alebo dvojitý kvet, roztrhané alebo hladké okvetné lístky, pruhované, žilnaté alebo plné farby a dokonca sú niektoré aj s prenikavou vôňou. Väčšina dnes predávaných petúnií je hybrid, vyvinutý pre špecifické účely.
Dva najstaršie druhy petúnie sú grandiflóry a multiflóry. Grandiflóra má väčšie kvety, ale Multiflóra drží lepšie v daždi.

květy
 
Botanický názov
Petunia X hybrida
Spoločný názov
Petúnia

Zóna odolnosti
Hoci niektoré druhy petúnie sú tropické trvalky, dnešné hybridy sú zvyčajne pestované ako ročné, takže zóny odolnosti nie sú faktorom pri ich pestovaní.
Expozícia na slnku
Väčšina odrôd petúnie dáva prednosť plnému slnku, ale čiastočný tieň ich osvieži a kvitne dokonca lepšie.

Doba kvitnutia
Petúnie sa opakujú v kvitnutí každé leto. Niektoré odrody budú vyžadovať časté odhrotovanie a niektoré prerezávanie stoniek, aby mohli pokračovať v kvitnutí. Extrémne teplo môže spôsobiť, že rastliny petúnie zastavia kvety až kým teplota klesne.
Tipy pre pestovanie petúnie
Petúniám sa darí najlepšie na plnom slnku, ale dokážu zvládnuť čiastočný tieň, najmä v horúcich oblastiach. Veľmi pomaly rastú zo svojich semien. Ak začnete pestovať od semena, začnite najmenej 10 až 12 týždňov pred dátumom vonkajšej výsadby.

rostliny

Semená petúnie potrebujú svetlo na klíčenie, takže semiačka nezakrývajte zeminou. Posypte ich zeminou len mierne na vrchu pôdy. Tiež preferujú teplejšie teploty pre klíčenie. Položte osivo na vyhrievacích podložkách a neskôr ho presuňte pri chladnejších teplotách.
Hoci petúnie majú radi chladné počasie, nie sú mrazuvzdorné. Počkajte, kým nedôjde kým mráz definitívne odíde, než vysadíte petúnie vonku.