Založte si „bioodpad“

V nasledujúcich riadkoch nebudeme hovoriť o klasickom komposte a kompostovaní, rozložiteľných materiálov a surovín z domácnosti. Pozrieme sa na veci, ktoré by ste do kompostu nemali vhadzovať, aj keď patria k tým rozložiteľným.

shnilé jablko
 
Ak ste si založili na svojom pozemku kompost, určite viete, že do neho nepatria všetky v prírode rozložiteľné potraviny a iné materiály.

  • Vo všeobecnosti by sme doňho mali vyhadzovať iba zeleninu a ovocie, ktoré nie je plesnivé, alebo napadnuté chorobami a  taktiež by nemalo byť chemicky ošetrené.
  • Varené jedlo môžeme na tvorbu budúceho hnojiva využívať len v malej miere a taktiež nesmie byť žiadnym spôsobom pokazené. Väčšie množstvo by spôsobilo príliš vlhké prostredie.
  • Syry, jogurty, alebo akékoľvek mliečne výrobky do kompostu nepatria vôbec.
  •  Mäso je zakázané úplne. Pri jeho rozklade dochádza k tvorbe nebezpečných látok, ktoré by mohli pokaziť celé naše úsilie. Okrem toho by doňho s najväčšou pravdepodobnosťou naliezli červy.
  • Hygienické servítky, toaletný, či akýkoľvek papier, môžeme používať iba vtedy, ak nie je farbený.

noviny
 
Teraz sme si vymenovali kvantum materiálu a potravín, ktoré v našich domácnostiach vznikajú dennodenne, ale do kompostu nepatria. Preto ak nechcete zbytočne tieto veci vyhadzovať do komunálneho odpadu, zriaďte si „bioodpad“.
 
Prečo si založiť bio jamu?
Veľmi veľké množstvo komunálneho odpadu nekončí zahrabaná v zemi, ale v spaľovniach. Pri procese horenia sa do vzduchu  dostávajú obrovské množstvá látok, ktoré znečisťujú ovzdušie. Takýmto spôsobom môžete objem svojho odpadu aspoň trošku zmenšiť.
 
 
Nehovorím o ničom komplikovanom.Nájdite na svojej záhrade dostatočne vzdialené miesto. Oceníte to najmä kvôli zápachu a tiež preto, že bio odpad neraz priláka nejakého hlodavca. Vykopte dostatočne hlbokú jamu. Veľkosť a hĺbka sú len na vás, ale ak si hneď nazačiatku vytvoríte dostatočne veľký priestor, nebudete ho musieť stále obnovovať. Je dobré ak si na vrch tejto jamy vytvoríte poklop, ktorý zabráni, spomínanému zápachu a nájazdom hlodavcov.
 
Do svojej jamy môžete hádzať všetko, čo sa v prírode rozloží, ale nepatrí do klasického kompostu. Hovoríme o vyššie vymenovaných veciach. Vyhadzovať tu však môžete napríklad aj trus domácich zvierat, ako sú mačky, alebo psi. Pretože tento materiál taktiež do kompostu nepatrí.