Čo by ste nikdy nemali povedať svojmu dieťaťu?

Žiaľ, rodičia a deti sú ľudia a nie sú dokonalí. Keď ste rodič a cítite sa frustrovaný, môžete svojmu dieťaťu povedať niečo bez rozmýšľania. Nižšie uvádzame niektoré veci, ktoré by ste nikdy nemali povedať svojim deťom.

sourozenci

„Prial/a by som si, aby si sa nikdy nenarodil/a.“ Žiadne dieťa by nikdy nemalo počuť svojho rodiča takto rozprávať. Aj keď ste na svoje dieťa nahnevaní radšej si zahryznite do jazyka, než povedať niečo také kruté. Toto by nielenže zranilo city dieťaťa, ale poškodilo by to aj jeho sebavedomie a malo by silný pocit, že je nechcené.

„Ponáhľaj sa, lebo ťa tu nechám.“ Deti nerozumejú pojmu čas ako dospelí. Ak vaše dieťa má strach z toho, že bude opustené alebo sa stratí, keď vyhlásite niečo podobné, bude sa báť oveľa viac. Pokúste sa zistiť, prečo sa motá a uvedomte si, že robí, čo je v jeho silách, snažte sa ho preto posúriť bez toho, aby ste v ňom vyvolávali strach.

„Nikdy nič neurobíš poriadne.“ Keď toto vyhlásenie robíte znova a znova, vaše dieťa sa čoskoro začne cítiť, akoby nevedelo robiť nič správne. Začne sa zamýšľať, prečo by sa vôbec malo obťažovať. Skúste použiť frázu „Chcel/a by som, aby si to urobil/a týmto spôsobom.“ Buďte konkrétny v tom, čo chcete, aby pochopilo a dokázalo splniť to, o čo ste požiadali.

rodina
 
„Prial/a by som si, aby si bol viac ako tvoj brat / tvoja sestra. “Nikto nechce byť porovnávaný s niekým iným. Každý chce byť ocenený za to, kým a aký je. Takéto výroky vedú len k tomu, že sa vaše dieťa cíti nedostatočné a podporuje to súrodeneckú rivalitu. Dieťa, ktoré počuje tento druh výpovede, môže často cítiť, že nedokáže dosiahnuť nič dobré, pretože nikdy nebude tak dobré ako jeho/jej súrodenec. Namiesto porovnávania vašich detí si uvedomte, že každé dieťa je iné s vlastnými silnými stránkami a schopnosťami. Oceňte rozdiely medzi nimi a milujte ich za to, kým sú.