Deti potrebujú motiváciu

Na začiatok musím napísať, že nie som žiadny detský psychológ, dokonca ani nemám vlastné deti. Pred pár rokmi, sa však narodil syn mojej sestre a keďže sme si boli vždy blízki a trávili spoločne veľa času, mal som možnosť pozorovať ako môj synovec rastie. Približne pred dvoma rokmi, keď malý nastúpil na základnú školu, školská psychologička zhodnotila, že má problémy s učením. Ja osobne som tomu nerozumel, pretože sa mi už od maličkého bábätka zdal veľmi inteligentný. Stále sa ma na niečo vypytoval a pri ďalšej návšteve, si aj väčšinu toho, čo sa dozvedel, pamätal.

škola

Jedného dňa ma sestra poprosila, či by malý nemohol ostať u mňa na víkend, pretože potrebovali s manželom niečo vybaviť. Samozrejme, že som neodmietol. Keď ho v piatok poobede doniesli, upozornila ma, že si musí urobiť domáce úlohy, ale že sa mám pripraviť na poriadny boj.

žáci
 
Musím sa priznať, že to bola pre mňa celkom výzva. Rozhodol som sa, že s úlohami začneme už v sobotu, aby sme mali náskok. Najprv som nazrel do jeho zápisníčka, kde učiteľky deťom píšu zoznam domácich úloh. Mal vypracovať nejaké príklady z matematiky, opísať dva krátke texty zo Slovenčiny a naučiť sa látku z prírodovedy. Išlo o nejaké rastlinky, už si nepamätám presný obsah. Povedal som si, že to skúsime zvládnuť tak, aby ho písanie úloh bavilo. Príklady, ktoré mal vypočítať na matematiku, som rozpísal na samostatné papieriky. Tie som poskrýval rôzne po byte a malému som povedal, že sa ideme zahrať na hľadanie pokladu. K nemu ale vedú úlohy, ktoré musí splniť. Verte, alebo nie, ale desať matematických príkladov vyriešil takou rýchlosťou, že som nestíhal. Na konci sa nachádzal poklad. Bola to malá čokoládka zabalená v papierovej škatuli. Keby ste videli ten jeho šťastný výraz a nadšenie. Večer si príklady opísal do zošita a úloha bola hotová.
 
Takto som pochopil, že ak dieťa správne motivujete, ani to najhoršie učivo preňho nebude problém. Sestre som všetko podrobne opísal. Samozrejme, že ona nemôže každý deň vymýšľať honbu za dobrodružstvom, ale pochopila, že ak malému učeniu trochu ozvláštni, všetko pôjde ľahšie.