Nedajte depresii šancu

Čo je to vlastne depresia? V psychológií je označovaná ako stav smútku, skleslosti, vnútorného napätia a nerozhodnosti. Ide o celkový útlm, spomalené duševné i fyzické procesy, nízke sebavedomie a nezáujem o akékoľvek činnosti. Dosť zdĺhavá definícia. Však?
Treba si uvedomiť, že ak sa ráno zobudíme so zlou náladou, nemusí isť hneď o depresiu. Ak sa však cítite pod psa už dlhšiu dobu, nie je žiadnou hanbou navštíviť odborníka. Dobrou správou je, že dodržiavaním niekoľkých jednoduchých zásad vo svojom živote, viete tejto duševnej chorobe úspešne predchádzať.

káva

Nedržte jazyk za zubami

Najľahším spôsobom, ako v sebe niečo zlomiť, je nehovoriť o veciach, ktoré vás trápia. Je úplne jedno, či hovoríme o zásadných problémoch, alebo maličkostiach. Ak vás rozčúli kolega v práci, alebo netolerantný vodič, porozprávajte to niekomu. Môže to byť váš partner, rodina, kamaráti. Aj takéto drobnosti sa v nás dokážu hromadiť. Na druhej strane to nesmiete preháňať. Ak sa budete na každom kroku len sťažovať, neprospeje to vám ani vášmu okoliu.

Nenuďte sa

Aktívny spôsob života je základným predpokladom na to, aby u vás depresia nemala šancu. Ak svoju hlavu dostatočne zamestnáte, neostane vám v nej priestor na negatívne myšlienky. Samozrejme pred problémami netreba zatvárať oči. Avšak človek, ktorý má dôvod každé ráno vstať z postele a pri večernom zaspávaní sa nevie dočkať ďalšieho dňa, zvládne i ťažké situácie omnoho ľahšie.

Spokojnosť v rodine, partnerstve, priateľstve…

Ľudia, ktorými sa obklopujeme, by nám v prvom rade mali život spríjemňovať. Je vedecky dokázané, že drvivé percento depresií vzniká v nešťastných manželstvách a partnerstvách. Preto ak cítite, že niečo nie je v poriadku, snažte sa to vyriešiť čo najskôr. Niekedy to samozrejme nie je také ľahké. Partnera si vybrať vieme, no rodinu nie. Ak nemáte dobré vzťahy v rodine, snažte sa ich napraviť ako sa len dá, aj za cenu, že budete musieť ustúpiť vy.

romantika

Náhrada bútľavej vŕby

Psychológovia odporúčajú viesť si denník. V podstate ide o náhradu psychologických sedení. Tak ako doktorovi, môžete aj svojmu denníku zveriť všetko a úplne bez hanby. Ak neradi čítate svoje myšlienky po určitom období, svoje zápisky pokojne pravidelne ničte. Nejde totiž o to, aby sme si ich čítali po rokoch, ale aby nám pomohli v danej chvíli.

Najlepším psychológom je zviera
Nie sú to len reči. Zvieracia srsť má doslova neuveriteľné účinky. Je vedecky dokázané, že hladkanie psa znižuje krvný tlak, napätie a vyplavuje hormón šťastia. Špeciálne mačky dokážu s ľudským telom robiť zázraky. Ich pradenie totiž priamo vplýva na tempo nášho srdca. No a tom, ako nás starostlivosť o zviera odpúta od akýchkoľvek starostí, netreba hovoriť už vôbec.