Premýšľate nad modernou elektroinštaláciu? Pozrite sa, či je pre vás vhodná

Elektroinštalácia v byte môže vyzerať rôzne. Na výber máte takzvanú inteligentnú alebo klasickú. Pri prvom počutí si asi väčšina z vás povie, že chce tú lepšiu, teda inteligentnú. Avšak pozor, nie je vhodná do všetkých bytov. Aj my sme sa nechali nahovoriť na smart elektrické rozvody, ktoré sme však nakoniec vlastne ani nevyužili a nepotrebovali, takže nám boli na jedno veľké NIČ.
Obývačka v bielych farbách s obrazmi na stenách

Čo je to inteligentná elektroinštalácia

Pod pojmom elektroinštalácia si môžete predstaviť také elektrické rozvody, ktoré je potrebné mať v smart domácnosti. Jej hlavnou podstatou je najmä to, aby ste všetko vo svojom byte mohli ovládať z jedného miesta, teda pohodlne rýchlo a prakticky. Na druhej strane v sebe inteligentná elektroinštalácia zahŕňa aj niekoľko samostatných jednotiek, ktoré sú väčšinou spojené s ekologickou a ekonomickou stránkou používania elektrickej energie vo vašom príbytku. Napríklad, môžete si kúrenie ovládať v každej izbe samostatne, no nie pomocou zatvárania radiátorov, ale pomocou jednoduchého tlačidla na led displeji.
Elektrikár v modrej bunde pri rozvodnej skrinke

Potrebujete ju?

Tu sa dostávame k hlavnej otázke. Potrebujete vôbec elektroinštaláciu, ktorá bude až tak inteligentná? Potrebujete, no len vtedy, ak máte v pláne svoju domácnosť povýšiť na smart. Inak povedané, ak budete používať klasické radiátory, ktorou búdu navyše fungovať na plyn, sporák bude plynový tiež a budete používať len obyčajné zásuvky, svetlá a žalúzie na oknách, inteligentná elektroinštalácia vám bude skutočne na nič. Iba za ňu vyhodíte peniaze a v konečnom dôsledku vám bude spôsobovať viac starostí ako radostí.

Kedy sa vyplatí?

Podľa môjho názoru sa vám oplatí do takýchto elektrických rozvodov oplatí zainvestovať len vtedy, ak budú aspoň tri vec vo vašej domácnosti inteligentné. Napríklad ventilácia, kúrenia a tieniaca technika. Inak je to skutočne veľká zbytočnosť.