Šport v tehotenstve. Áno alebo nie?

Šport je pre niektoré ženy tak potrebný, ako dýchanie samotné. Nechcú sa ho vzdať ani počas čakania na bábätko. Veď prečo aj?
Tehotenstvo je sprevádzané prirodzeným pribúdaním hmotnosti, čo je záťaž na fyzickú kondíciu a zmenou hormónov sa mení aj psychika ženy. Práve riešením na tieto zmeny môže byť cvičenie. Takisto je dokázané, že ak ste cvičili pred a počas tehotenstvom, tak vaše zotavenie po pôrode bude ľahšie a kratšie.
Venovanie sa športu a pohybovým aktivitám ako takým má podľa mnohých vedcov a štúdii veľmi prospešné účinky nie len pre budúcu maminu, ale aj pre bábätko. Nie nadarmo sa hovorí zdravá mama, zdravé bábätko. Avšak samozrejme aj tu platí, že všetko s mierou a zachovať vlastnú dávku rozumu a poznania svojho organizmu. Pokiaľ je priebeh tehotenstva bezproblémový, zariaďte sa v najlepšom svedomí po svojom.

těhotenství
 
A ak je niekto trénovaný a zvyknutý športovať tak nie je dôvod s tým v tehotenstve prestať. Platí však, že tehotná by sa nemala úplne zničiť. Intenzitu záťaže je potrebné prispôsobovať podľa toho v akom týždni gravidity sa maminka nachádza. Cvičenie v správnom harmonograme je dobrou prípravou na pôrod a pomôže aj pri zvládaní náporu na chrbticu, pred únavou alebo aj kŕčovými žilami.

cvičení
 
Dvíhanie ťažkých váh, alebo beh v treťom trimestri si neviem predstaviť. Takisto by sa malo vyhýbať kontaktným športom, neskúšajte ani skákanie či gymnastiku. Ale bicyklovanie a dýchacie cvičenia, funkčný tréning s malými váhami, strečing a cvičenia na panvové dno sú prospešné. Takisto aj plávanie, ale len v čistom bazéne lebo hrozia infekcie. Ideálne je trénovať s trénerom a povedať mu o tom, že ste tehotná. Ten už bude najlepšie vedieť čo je pre vás v danom mesiaci dobré.
 
V každom prípade ak vás šport baví, nezriekajte sa ho počas tehotenstva. Na záver cvičenia je vhodná relaxácia s hlbokým dýchaním.