Trampolíny a šport

Možno vám to pripadá smiešne alebo neuveriteľné. Veľa ľudí si pri slove trampolína predstaví ako sa deti vonku besnia, vybíjajú si energiu a v tom horšom prípade aj prídu k nepeknému zraneniu. V posledných rokoch sa však aj u nás celkom rozmáha nový šport využívajúci trampolíny. Nemá žiaden originálny názov, je to jednoducho jumping. V skratke sa jedná o to, že určitý čas vykonávate podľa inštrukcií trénerky rôzne cviky prispôsobené tomu, že ste na trampolínach. Tieto sú zvláštne upravené a nemajú veľa spoločného s tými, ktoré vidíme bežne na dvoroch. Sú podstatne nižšie, majú kovovú konštrukcie, ktorej sa pri cvičení držíte rukami, držia ich pevnejšie pružiny a sú z menej ohybného materiálu. Tiež to nie je cvičenie určené pre deti, ale skôr pre dospelých a primárne pre ženy.

trampolína

V čom je toto cvičenie iné a zaujímavejšie ako tie ostatné? V prvom rade je to spojenie príjemného s užitočným. Nie sú to žiadne nekonečné minúty na chodiacom páse alebo stacionárnom bicykli. Taktiež to nijak nie je závislé na počasí. Môže byť sneh, búrka alebo horúčava, vy ste stále v suchu a teple. No a v neposlednom rade, je to niečo nové a iné. Stretnete sa v malej skupine ľudí, pustí sa hudba, ktorá vás motivuje a do toho popri skákaní vykonávate rôzne pohyby, ktoré sa miestami podobajú na zvláštny tanec.  
Dôležité je, aby ste si vhodne zvolili náročnosť. Verte mi, že mať hneď prvý alebo druhý tréning s pokročilými naozaj nechcete a budete sa už po piatich minútach modliť, aby tá hodina konečne skončila.

pružiny

Tiež stojí za zmienku, že tento šport nie je nijako zvlášť časovo náročný. Jedna lekcia stojí menej ako hodina vo fitness centrách. Nevyžaduje to ani žiadne špeciálne oblečenie alebo obuv. Postačia botasky, tepláky resp. legíny a tričko, ktoré bude dostatočne vzdušné, ale zas nie príliš voľné, aby vám nezavadzalo. Videla som už aj ženy, ktoré boli oblečené akoby si práve chceli vyjsť len doma na záhradku, takže v tomto sa naozaj môžete cítiť slobodne.
Je to zábavné, nové, naozaj netradičné a pri tom nie veľmi náročné. Práve preto by ste jumpingu určite mali dať aspoň jednu šancu.