Viete ako zazimovať bazén?

Vlastniť bazén pri rodinnom dome nie je dnes žiadnou výnimkou a ich majiteľmi je stále viac ľudí. Sú obľúbené a využívané kúpalisko hlavne v horúcich letných dňoch, kedy poskytujú príjemné schladenie a relax. Bazén však vyžaduje prípravu na zimné obdobie, aby ho prežil bez vážnejších poškodení.

bazén

Ako správne zazimovať zapustený bazén
V dňoch, kedy už teplota nevystúpi nad 10°C a v noci sa blíži k nule, je najvyšší čas pustiť sa do zazimovania bazéna, pretože je predpoklad, že už ho v najbližších mesiacoch nebudete využívať.

potápění

Krok 1.– Sieťka na teleskopickej tyči je výborným pomocníkom pri čistení vody v bazéne, treba odstrániť konáre, listy a všetky nečistoty, ktoré doňho nafúkal vietor a plávajú na hladine.
Krok 2.–Zvyšky nečistoty, ktoré sa usadia na dne, treba povysávať a s tým vám pomôže bazénový vysávač, dostať ho vo verzii plnoautomatický, poloautomatický či mechanický, máte na výber.
Krok 3.– Po týchto krokoch je na rade meranie hodnoty pH vody a chlóru. Voda je v ideálnom stave, ak jej pH je od 7 do 7,4 a hodnoty chlóru by sa mali pohybovať okolo 0,3 až 0,5 mg/l. Ak zistíte rozdiely, upravte hodnoty pomocou bazénovej chémie.
Krok 4.–Z bazéna odstráňte všetky príslušenstvá, teda schody, tepelné čerpadlo, hadice, filtračné zariadenie, všetko, čo viete odobrať.
Krok 5.– Nasleduje vypustenie bazéna, nemusí to byť úplne, ale do takej úrovne, aby hladina vody bola pod spätnými tryskami a pod skimmerom.
Krok 6.– Súčasti filtračného systému treba počas zimy uskladniť na suché a pred mrazom chránené miesto.

venkovní bazén

Pre majiteľov betónového bazéna alebo v prípade, že je obložený obkladom, je dôležité, aby z neho vodu vypustili úplne, nesmie v ňom zamrznúť. Bazény prikryte nakoniec fóliou, ale pozor dajte na to, aby nebola roztrhaná.

Nadzemné bazényzazimujte rovnako, len fóliu použite inak. Tú odstráňte hneď v prípade, ak sa už na hladine vody vytvoril ľad, v opačnom prípade by ju poškodil svojou váhou.