Aké výhody prinesú vášmu autu hliníkové disky?

V detailoch je krása alebo nikdy ich nepodceňuj. Táto veta dokonale vystihuje v prípade automobilov častú úvahu či siahnuť po hliníkových alebo skôr plechových diskoch. A vieme, že každý ma na túto tému zrejme odlišný názor, preto sa k tejto úvahe pripojíme takisto formou tohto článku.

ráfky

Ak sa pozrieme na minulosť, víťaz alebo lepšie povedané voľba bola pomerne viditeľná a jasná, bol ňou plechový disk, nakoľko tie kvalitnejšie hlinikove disky boli pre nás novinkou a neboli dostupné v takom množstve ako dnes. A samozrejme ak áno, vyššia bola tiež cena. Ale dnes už môžeme priznať, že hliníkový disk má vo viacerých smeroch http://www.teraz.sk/regiony/kolony-vo-vsetkych-smeroch-liptaci-bloko/287536-clanok.html navrch a poskytuje viac kvalitatívnych výhod. Koniec koncov sme svedkami jeho rastúcej popularity a je považovaný predsalen za modernejší a tiež štýlovejší variant. Preto sa stáva voľbou u mnohých, čo nechcú „len disk na kolese“, ale požadujú niečo viac vrátane praktickej stránky a dizajnu.
Pozrime sa preto konkrétnejšie na to, aké pozitívne stránky prinesie práve voľba z hliníku.

  • Bezpečnejšia brzdná dráha, ktorá bude vďaka nižšej záťaži kratšia
  • Menšia spotreba, a teda úspora paliva, takisto menšie opotrebovanie pneumatík a bŕzd
  • Dlhšia životnosťdiskov, za ktorú je zodpovedný práve hliníkový materiál
  • Komfortná jazdaje stránka, pod ktorú sa dokáže podpísať takisto výber vhodných pneudiskov, najmä tých hliníkových

hliníkové disky
Väčšina týchto opisovaných vlastností je platná za predpokladu, že hliníkový disk je hmotnosťou ľahší, než ten plechový. Predovšetkým nižšia záťaž je faktorom pohodlnejšej a bezpečnejšej jazdy ako aj menšieho opotrebovania a nižšej spotreby.
Známou slabinou alu (hliníkových) diskov je tak zrejme vyššia cena, ale ak zvážime úsporné kvality a dlhšiu životnosť, nevraviac o ďalších opisovaných stránkach tak môžeme povedať, že na druhej strane sme zaplatili za viditeľnú kvalitu a určite tak išlo o rozumnú investíciu.