Zaujímavé fakty o behu, ktoré ste nevedeli

1. Podľa štúdie univerzity v Arkansase s 408 účastníkmi, behanie vás robí viac žiaducimi. 80% mužov a 60% žien sa v skutočnosti cítili atraktívnejší kvôli pravidelnému behaniu.
2. Najstarší maratónový finišér pochádza z Indie a jeho meno je Fauja Singh. Na maratóne Toronto Waterfront v Kanade skončil ako 100-ročný, na pretekoch v čase 8 hodín, 25 minút a 16 sekúnd.
3. Najmladším maratónskym bežcom na svete je Budhia Singh. Už ako päťročný dokončil 48 maratónov.
4. Materské mlieko môže po intenzívnom tréningu chutiť kyslo. Kyselina mliečna produkovaná počas namáhavého cvičenia sa absorbuje do mlieka a môže zmeniť svoju chuť.

běh

5. Bežci, ktorí prebehnú v priemere viac ako 80 km za týždeň, sú dvakrát viac náchylný trpieť respiračnými ochoreniami. Tí, ktorí prejdú 20 až 30 km týždenne, majú silnejší imunitný systém a sú menej náchylní na prechladnutie.
6. Pravidelné tréningy behu sú dobré pre zlepšenie dlhodobej stability kostí. Výskumníci na Univerzite v Michigene dospeli k záveru, že 12-20 minút behu trikrát týždenne môže zvýšiť kostnú minerálnu hustotu.

běhat

7. Francúzsky ultramaratónový bežec Serge Girard je držiteľom svetového rekordu za najdlhší beh počas 365 dní. Bežal každý deň počas jedného roka, prekročil celkovo 25 krajín a pokryl celkovú vzdialenosť 27 011 kilometrov.
8. Výskumníci zistili, že väčšina bežcov sa narovná, keď k nim prichádza atraktívny bežec opačného pohlavia.

sprint

9. Nemec Markus Jürgens drží maratónový svetový rekord behu dozadu. Na maratóne Hannover v roku 2017 prekročil cieľovú čiaru v čase 3 hodiny, 38 minút a 27 sekúnd.
10. Na rozdiel od mužov, ženy obvykle bežia druhú polovicu maratónu rýchlejšie ako prvú. Majú tendenciu sa držať späť viac ako muži na začiatku behu, ale postupne zvyšujú rýchlosť a nakoniec najviac bežia v druhej polovici pretekov.
11. Jedna štúdia skúmala vplyv behu na pohlavný styk a orgazmus. 78 bežcov začalo behať štyrikrát týždenne. Po deviatich mesiacoch hlásili, že majú o 30% viac sexu. Počet orgazmov, ktoré dosiahli, sa zvýšil o 26%.