Výber školy

Veľa rodičov už aspoň rok pred ukončením základnej školskej dochádzky premýšľa intenzívne o tom, kam dá ďalej svoje dieťa?
Sú aj takí šťastní rodičia, ktorých dieťa jednoznačne inklinuje k určitému povolaniu dlhodobo. Má v tom skrátka celkom jasno. Chce byť

škola

·         Lekárom
·         Stavbárom
·         Elektrikárom
·         Predavačom
·         Kuchárom
·         Čašníkom
·          Obuvníkom
·         Výrobcom nábytku
·         Chemikom
·         Učiteľom
 
Iste som mnohé povolania ešte nespomenula. Faktom ale je, že ak je Vaše dieťa jednoznačne vyprofilované – stačí si potom nájsť v blízkosti bydliska školu, kde sa tento požadovaný a vaším dieťaťom vysnívaný odbor dá študovať. Ak si neviete poradiť –choďte za výchovným poradcom na škole, ktorú Vaše dieťa navštevuje a určite dostanete presné a dôkladné informácie o možnosti štúdia v tom, či onom odbore. Zároveň Vám poskytne všetky informácie o podmienkach prijatia na Vami zvolenú školu . Kontakt s triednym učiteľom tiež nie je na škodu. Povie Vám, ako sa Vaše dieťa javí jemu, či výsledky ktoré dosahuje sú dobrým základom pre štúdium zvoleného odboru.

Iná je situácia, ak však Váš potomok ani len netuší , čo by chcel v budúcnosti robiť. Opäť je najlepšie zájsť si za triednym učiteľom a vypočuť si jeho názor. Potom zájsť za výchovným poradcom a porozprávať sa s nim o možnostiach výberu školy. Určite Vám oznámi, kedy zástupcovia škôl v okolí prídu Vás- rodičov informovať o študijných odboroch, ktoré budu otvárať a o tom koľko žiakov a s akým prospechom príjmu.

Existujú aj Dni otvorených dverí na školách. Nech si niektoré Vaše dieťa navštívi. Skúsení pedagógovia ho prevedú po škole, po odborných učebniach a treba dúfať- že sa mu niečo zapáči.
Ak nie- ale dieťa sa výborne učí- ostáva ešte možnosť výberu gymnázia. Tu ale apelujem na rodičov a žiakov- gymnázium je vhodné iba pre tých, ktorí chcú ďalej študovať na vysokej škole.

geometrie

Rozprávajte sa s deťmi, počúvajte ich názory a myšlienky o tom, čo chcú študovať. Nevnucujte im svoje chcenie . Rodič môže iba usmerniť , inak hrozí, že dieťa nebude na škole, ktorú mu vy vyberiete spokojné . A toto milí rodičia určite nechcete. Milujete svoje deti. Chcete pre nich to najlepšie. Nie pre seba! Vy ste si vyberali už dávno.