Príroda je krásna a mnohostranná

            Obklopuje nás všade, ale často sme si nevšimli jej krásu, lebo sme ponorení do problémov, ktoré sa zdajú  byť pre nás veľmi dôležité. Príroda je úžasná a jedinečná. To možno vidieť na každej ulici mesta, ale najmä v lese. Stačí voľný  jeden deň a rozhodnutie  ísť s rodinou alebo priateľmi, môžete dokonca sám, do najbližšieho lesa. 

příroda
 
           Ak chcete zistiť, koľko zvierat a vtákov žije v našich zemepisných šírkach, oceniť pestrosť rastlín všelijakého druhu a farieb. Je pozoruhodné, že sa tak dá robiť kedykoľvek počas roka – naše lesy sú úžasné a krásne vždy.  Na jar – keď sa príroda prebudí a zem v lese je pokrytá hustým  kobercom snežienok. V lete – keď všetko v lese žije a dýcha a naplňuje  celý les vlastnými zvukmi- štebotom vtákov, šumom lesa, žblnkotom potôčika…. Na jeseň – keď les nahrádza svoje nádherné zelené oblečenie s jemnou žltou farbou s odtieňmi červenej farby. V zime – keď je všetko pokryté šumivým bielym závojom, ale napriek tomu aj naďalej všetko  žije. Stojí to za to, že strávite nejaký čas v prírode.
 
          Človek je tiež súčasťou prírody a pravidelne na to  zabúda. Bohužiaľ, znečistenie životného prostredia a ničenie biotopov zvierat je výsledkom ľudskej činnosti a jej nezodpovedného postoja. Človek zničí ekosystém bez toho, aby o tom premýšľal tým, že zničí svoj domov, pretože táto planéta je kolískou ľudstva. Je domovom nielen pre nás , ale aj pre množstvo všakovakých živočíchov, od drobného hmyzu, cez vtáky a cicavce. Všetci tu chceme žiť, dýchať. Neberme  včelám všetky rastlinky, medveďom všetky maliny, a nám stromy, vody a pramene. Na čo nám budú nádherné hotely, keď nebude hora, les, potôčik okolo? Kto ich bude potom navštevovať. Správajme sa citlivo k prírode.

chatka
 
         Myslím si, že ochrana životného prostredia a zachovanie prírody je úlohou každého z nás. Keby sme všetci chceli prispieť k ochrane prírody, boli by sme schopní udržať rôznorodosť života na našej planéte, nebudeme nadávať, že niektoré druhy vymiznú bez stopy, i. K dnešnému dňu existuje veľa organizácií zapojených do ochrany prírody a záchrany ohrozených druhov. Ale aj bez toho, aby ste boli členom týchto organizácií, môže niekto pomôcť pri zachovaní prírody. Koniec koncov, nie je vôbec ťažké vysadiť strom alebo priniesť odpad do koša..