Ako ušetriť peniaze počas študentských rokov?

Príchod na univerzitu, skúmanie slobody, párty, škola a brigády. Po tom ako ukončíme vysokú školu a začneme študovať na univerzite, mnohý z nás začnú žiť samostatný život na internáte alebo prenajatom byte. Okrem dobrodružstiev študentského života sa musíme naučiť aj ako spravovať naše financie. Brigáda popri prednáškach a prácach na doma často nepridá do rozpočtu toľko peňazí koľko by sme chceli. Taktiež aj vreckové od rodičov nepokryje všetky naše výdavky. Preto je dôležité si manažovať výdavky.

peníze

1. Jedlo
Pre mňa osobne rozhodne najťažšia časť celého šetrenia, keďže jedlo je pre mňa náboženstvom. Avšak často stojí nemalé sumy. Prvým krokom ako ušetriť je prestať si kupovať sladkosti a nezdravé potraviny počas dňa, ktoré Vaše telo nepotrebuje (a ani Vaša peňaženka). Taktiež obmedziť návštevy reštaurácií. Skúste si vopred vytvoriť plán toho, čo budete celý týždeň konzumovať a nakúpte si potraviny v obchode podľa zoznamu. Ušetriť môžete aj stravovaním v menzách. Taktiež si môžete pripraviť jedlo so svojimi kamarátmi a okrem ušetrenia peňazí zažijete veľa zábavy.

2. Ubytovanie
Ubytovanie je najväčšou položkou, je ťažké znížiť naň náklady. Internáty sú jedným z najlacnejších riešení. Pokiaľ však študujete v rovnakom meste s Vašimi kamarátmi, môžete si prenajať byt, ktorého prenájom si rozdelíte a tým zvýšite svoju životnú úroveň a zároveň ušetríte.

3. Transport
Pokiaľ cestujete autom do školy, vymeňte ho za iný spôsob transportu. Auto používajte len na cesty kde máte zlé dopravné spojenie. Vybavte si zľavové preukazy na verejnú dopravu. Ako študent máte právo na lacnejšie cestovné vďaka rôznym kartám ako napríklad ISIC. Na doprave ušetríte najviac tým, že začnete chodiť pešo. Na dlhšie vzdialenosti môžete využívať bicykel. Má to pozitívny vplyv na Vaše zdravie a kondíciu.

přednáška

4. Zábava
Súčasťou študentského života sú rôzne akcie, koncerty a párty. Skúste sa vyhýbať tým, na ktorých je platené vstupné. Taktiež obmedzte konzumáciu alkoholu v kluboch, kde je drahý. Pokiaľ radi športujete, skúste sa stať súčasťou univerzitných tímov. Vďaka tomu, budete mať danú aktivitu zdarma. Používajte posilňovne na Vašom internáte, často krát majú mnohokrát lacnejšie permanentky oproti fitnescentrám.