Elektrospotrebiče a ekológia

V dnešnej dobe je už bežné využívať každodenne elektrospotrebiče. Hneď ako vstaneme si zapneme kávovar alebo hriankovač. Pustíme si rádio, televíziu alebo zapneme notebook. Uvedomujete si koľko energie miniete denne? Myslím, že nikto z nás si to neuvedomuje. Sme veľmi bezohľadný a myslíme len na svoj prospech a svoje pohodlie. Mali by sme myslieť aj na naše okolie a akú záťaž tým vytvárame našou spotrebou.

žárovka

Už mnoho vedcov sa venovalo zisteniam, či by ľudia boli ochotný znížiť svoju energetickú náročnosť. Taktiež množstvo ľudí sa začína viac zaujímať o ekológiu. Prevaha je však pri triedení odpadu alebo produkovaní plastov. Na elektrickú energiu sa veľmi nemyslí. Každý deň máme pri sebe mobil a iné zariadenia a sme na nich v podstate závislý. Viete si napríklad predstaviť deň bez elektriny? Alebo ako sa cítite ak vám ju náhodou na pár hodín vypnú?

Ja sama viem povedať, že je to pre mňa nepredstaviteľné. Je to ale preto, že sme si presne takýto štýl života vytvorili my sami. Neprospieva to ani nášmu zdraviu. Veľa ľudí ma problém zo spánkom. Prečo to asi je? Celý deň sedíte v práci za počítačom, prídete domov pozeráte televíziu ste na svojom telefóne. Pred spaním sme taktiež na telefóne. Toto žiarenie na nás pôsobí veľmi zle. Oveľa lepšou voľbou je sa aspoň chvíľu pred spaním odpútať od týchto elektrospotrebičov. Ideálne je čítanie, ktoré vás prirodzene pripraví na spánok.

blesk

Nemusí to však byť len čítanie ale aj napríklad spoločenská hra, či písanie si denníka alebo rozprávanie sa s blízkymi. Čo myslíte, že niekedy robili večer ľudia keď nemali elektrickú energiu? Práve toto! Celé dni trávili na čerstvom vzduchu a tak sa aj dobre vyspali. Nezaťažovali prírodu a cítili sa oveľa lepšie. Nemá to vplyv len na ekológiu ale aj na psychickú a fyzickú pohodu človeka. Namiesto pozerania televízie by sme si mohli isť zabehať alebo len tak zájsť na prechádzku do lesa.