Trochu iné bezlepkové múky

Vášnivo rada pečiem domáce chlebíky, slané a sladké pečivá, aj koláče. Ale dosť často aj z iných ingrediencií, ako je bežné. A tak sa občas premieňam na detektíva, aby som vypátrala, ktorá múka bude najvhodnejšia. Môžem sa s vami podeliť o moje skúsenosti.
Banánová – ovocná, napriek tomu, že banány sú sladké, jej chuť je neutrálna. Preto ju môžete použiť na sladké aj slané pokrmy.

pšenice

Jablková – ovocná, je sladká, preto sa hodí na pečenie sladkých koláčikov.
Cícerová – strukovinová, ja ju používam ako náhradu pšeničnej pri zahusťovaní polievok a omáčok. Pripraviť si z nej môžete nátierku, ktorú poznáte pod názvom hummus. 
Hrachová – strukovinová, takisto vhodná hlavne na zahusťovanie pokrmov. Kvôli zelenkastej farbe je veľmi zaujímavé, ak ju primiešate pri pečení napríklad aj do chlebového cesta.
Kukuričná – strukovinová, má vysokú schopnosť spájať, preto je vhodná aj na obaľovanie, zahusťovanie a do liatych ciest, napríklad na palacinky.
Ciroková – obilninová, pri pečení ju kombinujte s inými múkami s tým, že cirokovej použijete najviac 30% z celkového množstva.

mandle

Mandľová – orechová, vhodná predovšetkým na výborné koláče a výrobu zmrzliny.
Kokosová – orechová, môžete ňou úplne nahradiť pšenicu v receptoch, ale pridajte o jedno vajíčko viac oproti pôvodnému receptu. Urobíte s ňou výborné palacinky, muffiny a zákusky.
Maková – semienková, výborná hlavne na náplne a pečenie. Nemýľte si ju s pomletým makom. Maková múka sa vyrába zo semiačok, ktoré sú zbavené olejovej zložky.
Tekvicová – semienková, môžete z nej upiecť pagáče, placky, chlieb aj pečivo, ale treba použiť predpísaný počet vajec, pretože cesto sa vám bude bez nich droliť. Ak máte alergiu na orechy, tak ju použite miesto orechových múk.

Trochu teórie ku klasickým obilninovým múkam.

Podľa typového čísla „T“ viete, koľko obsahujú lepku. Toto číslo musí byť uvedené na obale. Menšie číslo znamená, že pri mletí boli použité vnútorné časti zrna, ktoré v podstate neobsahujú živiny, ale majú veľa lepku. Bežné pekárske výrobky z obchodov sú bohužiaľ vyrobené práve z týchto menej hodnotných múk. Naopak, produkt s vyšším číslom bude obsahovať vlákninu, bielkoviny a minerály, pretože tu sú pomleté časti zŕn pod vonkajšou šupkou. Tu bude obsah lepku zaručene nižší, čo je fajn.
Pri pečení potrebujeme, aby chlebík a pečivo držali pokope. Lepok je takýmto „lepidlom“, ale bohužiaľ presne ako pôsobí v pečení, pôsobí aj na naše tráviace ústrojenstvo, a to je zlé. Preto používajte múky s vyššími „T“ číslami a tých lepkovejších dajte iba trochu z celkového množstva (napríklad 2/3 bezlepkovej a 1/3 lepkovej múky).